AHMET EYÜCE'Yİ ÖLÜMÜNÜN 5. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ

Ahmet EYÜCE Kimdir?

20 Ocak 1947’de İzmir, Beyler Sokağı’nda dünyaya geldi. İzmir Dumlupınar İlkokulu, İzmir Saint Joseph Fransız Ortaokulu ve İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdi. ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Mimarlık Lisans, EÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını tamamladı. Ege Üniversitesi (1973-81), Cidde KAAU (1981-88), DEÜ Mimarlık Fakültesi (1988-95), İYTE Mimarlık Fakültesi’nde (1995-2004) öğretim görevi ve idari görevler aldı.

1995 yılında Profesör olan Ahmet Eyüce, İYTE Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü kuruluş çalışmalarını yürüttü ve Bölüm Başkanı olarak görev aldı. Halen Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde dekanlık ve öğretim üyeliği görevini sürdürmekteydi.

Singapur, Malezya, Suudi Arabistan, ABD ve birçok Avrupa ülkesinde bilimsel toplantılara katılıp, konferanslar veren hocamızın, yurt içinde ve dışında yayınlanmış çalışmaları bulunmaktadır. İYTE döner sermayesi kapsamında, Ahmet Eyüce başkanlığındaki grup tarafından hazırlanan akvaryum projesi 1998 Ulusal Mimarlık Ödülü almıştır. 1999-2004 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne danışmanlık yapmıştır. 2012 yılında da UNESCO Venedik Ofisi Bilimsel Komite üyeliğine seçilmiştir. Kendisi de mimar olan Özen Eyüce ile evli ve Deniz Eyüce’nin babasıdır.

Mimarca yaşanan bir ömrün ardından, 9 Ağustos 2013’te arkasında pek çok mimari proje, yetiştirilmiş mimar ve güzel dostluklar bırakarak aramızdan ayrıldı.

Değerli Hocamız ve Meslektaşımızı Saygıyla Anıyoruz...

MİMARLIK VAKFI YÖNETİM KURULU